• Ocalić od zapomnienia - Bemowscy Wolontariusze dla Powstańców Warszawskich

        • Projekt Ocalić od zapomnienia - Bemowscy Wolontariusze dla Powstańców Warszawskich zakłada trzy etapy.


          Pierwszym etapem jest aktywizacja młodzieży szkół podstawowych z warszawskiego Bemowa.

          Uczniowie klas 1-5 będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, pn. Powstanie Warszawskie moimi oczami. Ze sporządzonych prac zostanie przygotowana wystawa.

          Uczniowie klas 6-8, którzy wezmą udział w projekcie będą mieli za zadanie odwiedzenie wskazanych przez organizatora projektu grobów poległych Powstańców, zapalanie znicza i ewentualne uprzątnięcia grobu. Dodatkowym zadaniem będzie konieczność udzielenia odpowiedzenia na pytania związane z wolontariatem i Powstaniem Warszawskim.

          Pytania dla wolontariuszy:


          Czym dla Ciebie jest wolontariat?

          Dlaczego bierzesz udział w tym projekcie, którego jednym z celów jest upamiętnienie osób walczących w Powstaniu Warszawskim?

          Co dał Tobie udział w tym wolontariacie?

          Na czym polegał Twój wolontariat w tym projekcie?

          Dlaczego warto upamiętniać uczestników Powstania Warszawskiego?


          Zakładamy, że wolontariat w projekcie będzie miał charakter rodzinny i na każdym etapie projektu uczniowie będą wspierani przez swoich rodziców lub opiekunów. Zasady udziału w projekcie zostaną określone w Regulaminie, który będzie zawierał również wytyczne dla konkursu plastycznego. Wolontariusze na wykonanie zadania będą mieli 63 dni od 1 sierpnia do 2 października 2024r. Odpowiedzi na pytania będą zbierane poprzez specjalnie
          stworzoną ankietę online.

          Każda ze Szkół będzie miała możliwość zrekrutowania 16 par wolontariusz uczeń + opiekun/rodzic. W przypadku zwiększonego zainteresowania udziałem w projekcie w poszczególnych szkołach przy jednoczesnym mniejszym zainteresowaniu w innych szkołach dopuszcza się możliwość zwiększenia lub zmniejszenia liczby wolontariuszy w
          poszczególnych placówkach. Przewidujemy łączny udział 150 wolontariuszy co łącznie z opiekunami daj liczbę 300 osób zaangażowanych w wolontariat, którzy będą mieli za zadanie odwiedzenie grobów Powstańców, uprzątnięcie ich i zapalenie dedykowanego znicza. Dodatkowo planujemy zorganizować konkurs plastyczny o tematyce powstańczej. W ramach konkursu plastycznego planujemy wyłonienie trzech prac uczestników konkursu z każdej szkoły co łącznie daje 27 uczestników.

          Zebrane prace zostaną opublikowane w mediach społecznościowych, wydrukowane w pamiątkowej książce oraz zaprezentowane w formie galerii w trakcie podsumowania projektu.

          Drugi etap projektu to wydrukowanie książki promującej ideę wolontariatu.

          Planujemy z zebranych od wolontariuszy odpowiedzi na powyższe pytania oraz prac plastycznych
          zredagować książkę. Każdy wolontariusz otrzyma na zakończenie projektu pamiątkowy egzemplarz.

          Ostatnim trzecim etapem projektu będzie Bemowska konferencja podsumowująca projekt,
          która odbędzie się w grudniu, w związku z Międzynarodowym Dniem Wolontariatu.


          Uroczystość odbędzie się w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 82. W trakcie podsumowania projektu planujemy koncert muzyczny piosenek patriotycznych, wystąpienia uczestników Powstania Warszawskiego oraz prelegentów historyków i pasjonatów.

          Planujemy zaprosić przedstawiciela Muzeum Powstania Warszawskiego aby opowiedział o ofercie wolontariatu w Muzeum. Przed wejściem na salę widowiskową zostanie utworzona galeria plastycznych prac konkursowych.

          Rozpoczęcie udziału w projekcie zostanie poprzedzone kampanią reklamową. Zostani przygotowany plakat oraz strona w mediach społecznościowych. Zapisy do projektu będą zbierane przez szkolnych koordynatorów wolontariatu. Wolontariusze aby wziąć udział w projekcie będą musieli złożyć pisemną deklarację wraz ze zgodą rodzica lub prawnego opiekuna, który wyrazi zgodę na uczestnictwo ucznia w wolontariacie. Z każdym wolontariuszem zostanie zawarte porozumienie o współpracy. Wolontariusze zostaną objęci ubezpieczeniem NNW.

          Każdy wolontariusz otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie.
          Uzasadnienie potrzeby realizacji działania
          W tym roku mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to więc okazja do tego aby poprzez działania w ramach wolontariatu przypomnieć o heroicznej walce Powstańców za wolność naszego kraju. Wolontariat to działalność, która oprócz roli pomocowej może mieć również charakter edukacyjny i realizując opisywany projekt chcemy połączyć te dwa elementy.

          Punktem wyjścia do opisywanego projektu było spotkanie z Panią Jolantą Ostrowską mieszkanką Osiedla Górce na warszawskim Bemowie, która jest wnuczką Powstańca oraz działaczką Światowego Związku Armii Krajowej.

          Dziadek Pani Jolanty Pan Jan Grygułło oraz stryjowie Tadeusz Grygułło pseudonim Crispus i Wojciech Grygułło pseudonim Soroka walczyli w zgrupowaniu Parasol oraz Ruczaj Pani Jolanta wielokrotnie opowiadała o
          swoim zaangażowaniu w kultywowanie Powstania Warszawskiego. Jako osoba w wieku senioralnym mówiła o wielu trudach, które spotyka na swojej drodze aby wspólnie z innymi działaczami dbać o pamięć poległych Powstańców. Pani Jolanta zwracała szczególną uwagę na konieczność odwiedzania grobów poległych, zapalenie symbolicznej lampki tak aby ocalić od zapomnienia ich heroiczną walkę. Żyjących uczestników Powstania Warszawskiego jest już bardzo niewielu, a i ich synowie i córki też są już w wieku dojrzałym stąd konieczność przekazania najmłodszym Polkom i Polakom informacji o tych tragicznych, ale niezwykle ważnych wydarzeniach.

          Projekt Ocalić od zapomnienia - Bemowscy Wolontariusze dla Powstańców Warszawskich to edukacja młodzieży poprzez wolontariat.

          Ważną wartością projektu jest aktywizacja młodzieży. Skłonienie jej do refleksji na temat Powstania Warszawskiego, a także do wolontariatu jako formy aktywnego spędzania czasu.

          Realizacja projektu ma wpływ zarówno na promocję wolontariatu jako idei jak również kształtuje postawy obywatelskie wśród młodych ludzi, ich opiekunów i członków rodzin.

          Udział uczniów z bemowskich szkół w projekcie z pewnością wpłynie pozytywnie na postrzeganie wolontariatu jako aktywności pomocowej, edukacyjnej a także akcji rodzinnej.
          Będzie to okazja do rodzinnej formy zagospodarowania czasu, innej niż dotychczas. Na podstawie ubiegłorocznego projektu realizowanego w ramach programu: Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu zauważyliśmy, że przyjęta formuła wolontariatu rodzinnego sprawdza się w kilku wymiarach. Udział rodzica lub innego opiekuna w wolontariacie młodego człowieka to wsparcie merytoryczne i wychowawcze, możliwość wykonania zadania, które samodzielnie przez osobę małoletnią nie byłoby możliwe ale również zaciśnięcie więzi rodzinnej i poszukiwanie wspólnych rodzinnych zainteresowań.

          Projekt Ocalić od zapomnienia ... to również budowanie partnerstwa między instytucjami, które działają w obszarze rozwoju wolontariatu. Nawiązanie współpracy przy opisywanym projekcie może przełożyć się na długotrwałe wspólne działania mające na celu promocję i rozwój wolontariatu na terenie Dzielnicy Bemowo. Opisywany projekt to pierwsze tak duże dzielnicowe partnerstwo na rzecz wolontariatu na Bemowie.
          Wstępny harmonogram działania

          Opracowanie szczegółowych zasad udziału w projekcie - 15 marca -30 kwiecień 2024r.
          Nawiązanie współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego - kwiecień-maj 2024r.
          Rekrutacja wolontariuszy do udziału w projekcie maj 2024r.
          Podpisanie porozumień - czerwiec 2024r.
          Działania wolontariuszy (odwiedzanie grobów, wypełnianie ankiety oraz wykonanie prac
          plastycznych) - 1 sierpień-2 październik 2024r.
          Zebranie ankiet od wolontariuszy oraz plastycznych prac konkursowych - do 4 października
          2024r.
          Powołanie kapituły konkursowej oraz wyłonienie prac, które znajdą się w książce i na
          wystawie - 7-11 października 2024r.
          Redagowanie książki oraz przygotowanie do druku 14 października - 4 listopada 2024r.
          Druk książki 5-30 listopada 2024r.
          Przygotowanie do konferencji podsumowującej projekt - 01 września -5 grudnia 2024r.
          Konferencja i zakończenie projektu 6 grudnia 2024r.
          Sprawozdanie z realizacji projektu - do 31 stycznia 2025r.
          Spodziewane efekty działania

          Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia świadomości na temat wolontariatu wśród najmłodszych adeptów działalności pomocowej. Projekt ma charakter edukacyjny i pomocowy co poszerza korzyści bezpośrednie dla uczniów biorących w nim udział. Będą oni mieli możliwość spotkania się z historią, pogłębienia wiedzy, a także działania na korzyść innych osób. Poprzez promocję wolontariatu inne osoby, które nie zdecydują się wziąć w nim udziału, dowiedzą się o tym programie, zainteresują się wolontariatem i w przyszłości sami spróbują swoich sił jako ochotnicy. Realizacja projektu przyczyni się do zawiązania bemowskiej sieci współpracy między szkołami w zakresie koordynacji i realizacji działań wolontariackich. Uaktywni, nie tylko dzieci i młodzież, ale i rodziców.

          Od października 2023r. działa na Bemowie grupa koordynatorów wolontariatu. Na forum tej grupy omawiane są bieżące plany rozwoju wolontariatu, a także trudności związane z jego realizacją. Stworzona sieć współpracy pomiędzy koordynatorami wolontariatu pokazała, że jest duże zapotrzebowanie na wzajemną wymianę myśli i zawiązywanie współpracy tak aby wolontariat mógł się rozwijać. Realizacja tak dużego dzielnicowego projektu jest wynikiem dotychczasowych spotkań. Realizacja projektu daje więc możliwość zacieśnienia współpracy, wymiany zasobami i doświadczeniem pomiędzy partnerami. Wspólne działanie w obszarze wolontariatu może przyczynić się do poszerzenia współpracy również w innych dzielnicowych obszarach, np. sportu lub kultury. Przewidujemy, że wśród uczestników oraz ich rodzin zwiększy się wrażliwość na sprawy społeczne oraz wiedza na temat działalności Ośrodka Pomocy Społecznej. Udział w projekcie uczestników Powstania Warszawskiego to żywe spotkanie z historią. Zarówno dla uczniów jak i osób dorosłych będzie miało wymiar patriotyczny, a także zwiększy świadomość na temat wydarzeń z przed osiemdziesięciu lat.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 362 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego
      • Dyrektor: Małgorzata Zarzycka m.zarzycka@eduwarszawa.pl
      • Sekretariat: tel. (22) 665-14-38 wew. 111 tel. kom. 506 873 128 sekretariat.sp362@eduwarszawa.pl
      • Kierownik administracji tel. (22) 665-14-38 wew. 123 administracja.sp362@eduwarszawa.pl
      • Przedszkole: tel. (22) 665-14-38 wew. 126 tel. kom. 723 244 836 Przedszkole.sp362@eduwarszawa.pl
      • Warszawa 01 - 355, ul. Waleriana Czumy 8 Poland
      • Katarzyna Kobylińska-Jarosz kkobylinska@eduwarszawa.pl
      • Justyna Zalewska jzalewska@eduwarszawa.pl
      • Beata Goszczyńska BGoszczynska@eduwarszawa.pl
    • Logowanie